Wrocław: ceny nowych mieszkań na stabilnym poziomie

W ciągu pół roku ceny mieszkań z rynku pierwotnego we Wrocławiu nie uległy dużej zmianie. Spadek cen widoczny jest w przypadku mniejszych nieruchomości, do 38 metrów kwadratowych, niewielki wzrost cen można zauważyć przy większych lokalach, do 90 mkw. 

Zrzut ekranu 2016-07-19 o 10.20.18Krzyki – Gaj. Inwestycja Kukuczki 7, Partner Capital Group

Ekspert Polskiego Związku Firm Deweloperskich zwraca uwagę, że wakacje są dobrym momentem na zakup własnego M. Mniejsze zainteresowanie nieruchomościami, wynikające z okresu urlopowego, można wykorzystać na dokładne zapoznanie się z propozycjami deweloperów i podjęcie ewentualnych negocjacji cenowych.

Lipiec i sierpień dobrym czasem na analizę ofert

Z danych zebranych przez portal Bankier.pl wynika, że porównując ceny ze stycznia do tych z czerwca bieżącego roku, aż o 6% spadła średnia cena ofertowa mieszkań o powierzchni do 38 mkw. i wynosi obecnie 6363 zł netto (na początku roku było to 6786 zł). W przypadku nieco większych lokali, pomiędzy 38 a 60 mkw., cena pozostała na tym samym poziomie, sięgając 5934 zł za mkw. Największe mieszkania, które były brane pod uwagę przy analizie, od 60 do 90 mkw., kosztują obecnie o 1% więcej niż w styczniu – 6015 zł netto za mkw.

Utrzymujące się na tym samym poziomie ceny świadczą o stabilnym zainteresowaniu nowymi mieszkaniami. Deweloperzy nie żonglują cenami, znacznie je obniżając lub podnosząc w zależności od okresów – zimowego czy wakacyjnego. Nie ma jednak wątpliwości, że miesiące lipiec-sierpień są dobrym czasem na podjęcie decyzji o zakupie, z uwagi na urlopy osób potencjalnie zainteresowanych. Można wykorzystać spowolnienie rynku i dokładnie zapoznać się z propozycjami firm, a nawet spróbować negocjować stawki cenowe – komentuje Piotr Baran, wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Zrzut ekranu 2016-07-25 o 08.41.46Na podstawie danych serwisu otodom.pl dla bankier.pl.

Większe zainteresowanie jesienią

Można się spodziewać, że większe zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego będzie zauważalne jesienią, począwszy od września. Powody takich prognoz są przynajmniej dwa – nabywcy jeszcze przed okresem zimowym będą chcieli wykończyć lub urządzić mieszkanie, jeśli nie zrobił tego deweloper, a także obowiązkowy wkład własny, który wynosi obecnie 15% ceny nieruchomości, zaś z nadejściem 2017 roku wzrośnie do 20%.

Polski Związek Firm Deweloperskich
wroclaw.pzfd.pl

Zobacz także: