PZFD Wrocław mecenasem literatury!

„Spis lokatorów” to zbiór opowiadań autorstwa związanych z Wrocławiem literatów, który w połowie grudnia ukazał się nakładem Wydawnictwa Warstwy.

Opowiadania z pogranicza wielu gatunków i stylistyk oscylują wokół tematu domostwa: jako przestrzeni miłości i przyjaźni, często skomplikowanych relacji sąsiedzkich, tajemnic z przeszłości i zbrodni, a także – co aktualne zwłaszcza ostatnio – miejsca pracy. Mecenasem wydania jest wrocławski Oddział Polskiego Związku Firm Deweloperskich, który świętuje swój 10. jubileusz.

Zamiast pomników i albumów

Wrocławski Oddział Polskiego Związku Firm Deweloperskich istnieje od dekady. Założony z inicjatywy kilku firm, obecnie zrzesza niemal 30 podmiotów, współpracuje z partnerami reprezentującymi rozmaite środowiska, dba o zacieśnianie relacji z miastem i stale podkreśla ideę, według której działa: Budujemy Wrocław – razem! Ten element wspólnoty chcieliśmy podkreślić  w kontekście jubileuszu, który przypadł na rok trudny, pełen wyzwań, wymagający nieszablonowych rozwiązań. Z okrągłą rocznicą zazwyczaj są kojarzone albumy ilustrujące dorobek firmy czy organizacji, odrzuciliśmy jednak ten koncept. To nie nasze dokonania są najistotniejsze, a wszystko, co sprawia, że oddajemy ludziom przestrzeń, którą można nazwać domem. – mówi Tomasz Stoga, Prezes PZFD Wrocław. Tak zrodził się koncept na współpracę z wydawnictwem i podarowanie wrocławianom wyjątkowego upominku: zbioru opowiadań o Wrocławiu  zredagowanego przez związanych z tym miastem twórców. Wśród autorek i autorów „Spisu lokatorów” są, między innymi, Agnieszka Wolny-Hamkało, Nadia Szagdaj, tegoroczny laureat Nagrody Wielkiego Kalibru Jędrzej Pasierski, Andrzej Ziemiański czy jeden z Kreatywnych Wrocławia 2020 – Filip Zawada.

 

Idea jest taka, by każdy, kto zakupi mieszkanie od dewelopera zrzeszonego w PZFD Wrocław, otrzymał wraz z kompletem kluczy tę książkę. By była ona pierwszą rzeczą, jaka będzie kojarzyła się ze słowem „dom”.

Zobacz także: