Potencjał rozwojowy Wrocławia, aktualna kondycja rynku mieszkaniowego i prognozy na najbliższy czas – to tematy, które poruszone zostały w trakcie briefingu mieszkaniowego, który odbył się 22 marca. W wydarzeniu organizowanym przez wrocławski oddział PZFD udział wzięli eksperci branży nieruchomości, finansiści, a także przedstawiciele Urzędu Miejskiego.
Deweloperzy odpowiadają za budowę 99% mieszkań we Wrocławiu
Jak wynika z danych GUS, zaprezentowanych przez przedstawicieli PZFD Wrocław, lokalni deweloperzy odpowiadają za budowę 99% mieszkań oddanych do użytkowania w stolicy Dolnego Śląska. W stosunku do roku 2014 nastąpiła znaczna zmiana na korzyść prywatnych inwestorów. Wtedy deweloperzy odpowiadali za 90% spośród 5454 oddanych do użytkowania mieszkań. 2015 rok pokazał, że inwestorzy niemal w całości zaspokajają potrzeby mieszkaniowe wrocławian – wybudowali oni 7237 z 7307 powstałych lokali.
– Te dane wprost pokazują, że odpowiadamy za zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych wrocławian. To na nas leży odpowiedzialność za dostarczenie produktu, jakim jest mieszkanie, a popyt nie maleje – komentuje Piotr Baran, wiceprezes wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Za ponad 40% z wybudowanych mieszkań, bo niemal 4 tysiące, odpowiada 16 deweloperów zrzeszonych we wrocławskim oddziale Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Rynek się stabilizuje
Nic nie wskazuje na to, że rynek mógłby się załamać. To główny wniosek z prezentacji Pawła Sztejtera, Partnera Zarządzającego REAS, firmy zajmującej się doradztwem na rynku nieruchomości. W ubiegłym roku we Wrocławiu sprzedanych zostało ponad 8 tysięcy mieszkań, bardzo prawdopodobne, że rok 2016 przyniesie podobny wynik.
W ostatnich miesiącach nie zauważyliśmy zauważalnych zmian w cenach mieszkań, najwięcej na lokalnym rynku znajdziemy tych w przedziale od 5 do 6 tysięcy złotych za metr kwadratowy, a największą popularnością cieszą się te zlokalizowane na Krzykach. Z analizy REAS wynika również, że nastąpił znaczny wzrost, bo aż o 51% w sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym w IV kwartale 2015 w stosunku do IV kwartału 2014 roku. Jeszcze bardziej wzrosła również liczba mieszkań wprowadzonych do sprzedaży. W porównaniu do IV kwartału 2014 w IV kwartale 2015 roku skok wyniósł aż 70%.
Potencjał i wyzwania Wrocławia
Zuzanna Bartczak z firmy PwC, która przygotowuje raporty o polskich metropoliach, chwaliła Wrocław za wysoki potencjał rozwojowy. Według niej największymi atutami stolicy Dolnego Śląska są wykształcone kadry, rozwinięta infrastruktura transportowa i biurowa, a także mocna gospodarka lokalna. Wrocław, który ma ambicję, by stać się „smart metropolią” aby skutecznie wykorzystać swój potencjał musi skorelować nowoczesne rozwiązania technologiczne z istniejącą infrastrukturą. Głównymi wyzwaniami dla miasta jest zwiększenie bezpieczeństwa, rozwój transportu publicznego, a także poprawa sytuacji w zakresie zasobów mieszkaniowych.
Prezentacje z wydarzenia dostępne są pod adresami:
https://www.dropbox.com/sh/
http://www.reas.pl/landing/