2014 r. bardzo dobry dla rynku nowych mieszkań we Wrocławiu, a w 2015 r. będzie więcej inwestycji

Ponad pół miliarda złotych warte są inwestycje wrocławskich deweloperów z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, a będzie ich jeszcze więcej. Rekordowa liczba transakcji w 2014 r., spore zróżnicowanie wartości mieszkań w zależności od dzielnic. To najważniejsze wnioski, po czwartkowym (19 lutego) briefingu mieszkaniowym, który zorganizował wrocławski oddział PZFD.

Z podsumowania całego 2014 roku wynika, że był to najlepszy pod względem sprzedaży rok w historii polskiej branży deweloperskiej. Oczywiście po boomie z roku 2007. Rekordowemu poziomowi sprzedaży towarzyszył blisko dwukrotny wzrost liczby mieszkań wprowadzonych do oferty w porównaniu z rokiem 2013. Tak było w całej Polsce – wylicza Katarzyna Kuniewicz, dyrektor Działu Badań i Analiz Rynku REAS.

Badania obejmują również wrocławski rynek deweloperski. Według nich wartość rynku (umowy deweloperskie) we Wrocławiu w 2014 r. szacowana była na blisko 2 mld zł. W IV kw. 2014 r. liczba mieszkań sprzedanych była o 257 mieszkań wyższa od liczby wprowadzonych do sprzedaży.

PROMENADY WROCŁAWSKIE, VANTAGE DEVELOPMENT

PROMENADY WROCŁAWSKIE, VANTAGE DEVELOPMENT

W 2014 r. deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 7,2 tys. mieszkań, a w tym samym czasie nabywców znalazło aż 6,5 tys. lokali. Najwięcej mieszkań oferowano w dzielnicy Krzyki (37 proc.), najmniej na Starym Mieście (9 proc.). Przeciętna cena m2 lokali mieszkalnych i apartamentów na rynku pierwotnym wyniosła 6,14 tys. zł. Ceny wahały się od 5,11 tys. zł za m2 na Psim Polu (cena w ofercie) do 7,17 tys. zł za m2 na Starym Mieście (cena w ofercie).

Analitycy zgodnie przyznają, że w 2015 r. będzie zdecydowanie trudniej osiągnąć takie wyniki. Powód? W ubiegłym roku zakupu nowych mieszkań dokonywali w dużej mierze nabywcy, obawiając się zmian polityki kredytowej. Tylko do końca 2014 roku przy zaciąganiu kredytu hipotecznego obowiązywał 5-procentowy wkład własny ceny mieszkania. Obecnie jest to już 10 procent wkładu.

Deweloperzy zmieniają dzielnice Wrocławia

Ponad pół miliarda złotych przeznaczyli na inwestycje w 2014 r. wrocławscy deweloperzy zrzeszeni w Polskim Związku Firm Deweloperskich. Podczas czwartkowego briefingu mieszkaniowego przedstawiono efekty pracy w ubiegłym roku oraz plany na 2015 r.

Według samych szacunków w 2014 r. na inwestycje we Wrocławiu deweloperzy PZFD przeznaczyli 580 mln zł. Dzięki temu powstało blisko  2,4 tys. gotowych mieszkań, a kolejne inwestycje są realizowane. Dobrze zapowiada się również 2015 r., w którym – według planu – inwestycje deweloperów PZFD przekroczą 664 mln zł. W tym czasie rozpoczęta lub zakończona zostanie budowa w sumie ponad 3,8 tys. mieszkań.

NOWY PORT, INKOM

NOWY PORT, INKOM

Prace budowlane koncentrują się głównie w czterech wrocławskich dzielnicach od Środmieścia do Fabrycznej. Największą aktywność można zaobserwować w dzielnicy Krzyki. Tylko w 2014 r. gotowych było tam 1,16 tys. mieszkań, a w 2015 r. rozpoczętych bądź gotowych ma być jeszcze więcej – ponad 1,6 tys. mieszkań.

Miliony przeznaczone na inwestycje to nie tylko budynki mieszkalne wraz z lokalami usługowymi, którym najczęściej towarzyszą od nowa zaaranżowane tereny zielone, place zabaw, drogi dojazdowe, garaże i parkingi, czy też ścieżki rowerowe.

Te dane wprost pokazują, że współodpowiadamy za Wrocław, który razem budujemy. W wielu miejscach, przez lata powstały, zupełnie nowe osiedla,  a wręcz dzielnice. Tak się dzieje również dzięki aktywności deweloperów zrzeszonych w PZFD – podsumowuje Dorota Jarodzka-Śródka, prezes wrocławskiego oddziału Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Zobacz także: